Swarzyca / Kołowrót - Zawieszka srebro

Nowy produkt

Wisiorek Swarzyca / Kołowrót  jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli słowiańskich. Atrybut słowiańskiego boga nieba i kowala- Swaroga

Zawieszka wykonana jest z polerowanego srebra Ag 930, została głęboko wygrawerowana i ręcznie wypolerowana, a w zagłębieniach przyciemniona naturalną patyną. Średnica ok 20 mm.

Więcej szczegółów

69,11 zł

Więcej informacji

Zawieszka Swarzyca / Kołowrót


inaczej zwana Swargą lub Swarożycą to jeden z najbardziej znanych i rozpowszechnionych symboli słonecznych znanych człowiekowi od tysięcy lat. Najstarsze znaleziska, na których przedstawiono ten symbol pochodzą z Armenii oraz Ukrainy i według datowania liczą sobie 12 tys lat. Lecz Swarzyce znaleźć też można na terenach Azji, Ameryki, Indii, Chin oraz na całym terenie Europy.
Wg. tłumaczenia z saskrytu symbol ten oznacza "przynoszący szczęście" , "dający dobrobyt", w kulturze słowiańskiej utożsamiany jest ze słońcem, zmianą pór roku (cztery ramiona) a także czterema stronami świata.
Musiała mieć jednak ona o wiele szersze znaczenie gdyż umieszczana była jako talizman na wielu różnych przedmiotach począwszy od tych codziennego użytku, a skończywszy na urnach, amuletach, monetach i broni.
Sugeruje się, iż jej pierwotne znaczenie nawiązywało do ruchu życiodajnego słońca, narodzin życia (po czasie zimy), urodzaju i dobrobytu, przemijania i ponownego powrotu słońca.
Niezależnie od faktycznej symboliki, która może być równie dobrze abstrakcyjna jak i nawiązywać do bardzo konkretnych elementów życia, swarzyce miały dla naszych przodków przeogromne znaczenie.
Prawdopodobnie w każdej części świata oznaczały coś trochę innego, choć wszystkie symbolizowały to co dobre, prawe oraz to co daje szczęście i dobrobyt.

Produkty powiązane

TERMINOWA WYSYŁKA
GWARANCJA JAKOŚCI
MOŻLIWOŚĆ ZWROTU