Wisiorek - Choinka - Srebro

Nowy produkt

Choinka- Pierwsze choinki pojawiły się w Polsce w XIX wieku. Jakie tradycje i zwyczaje panowały wcześniej - przeczytacie niżej!

Zawieszka wykonana jest z polerowanego srebra 925została głęboko wygrawerowana i ręcznie wypolerowana, a w zagłębieniach przyciemniona naturalną patyną. Średnica ok 25 mm.

Więcej szczegółów

60,98 zł

Opis

MateriałSrebro

Więcej informacji

Diduch czyli snop zazwyczaj zrobiony z kłosów pszenicy i owsa stawiany był w rogu izby na czas Święta Godowego. Ten wschodniosłowiański element świątecznego wystroju domu zyskał miano poprzednika choinki. Zgodnie z tradycją należało go ustawić kłosem w górę w pomieszczeniu, gdzie odbywała się wieczerza. Diduch zapewniał dobrobyt w przyszłym roku, a także był talizmanem chroniącym dom. Diduch pierwotnie znaczy tyle co 'dziad'  ustawiano go blisko po to by zmarli przodkowie mogli ucztować wraz z rodziną. 

Podłaźniczka to przyozdobiony czubek jodły, świerka lub sosnowa gałązka, który wieszało się pod sufitem.  Drzewko lub zieloną gałązkę przynoszono z lasu, innego świata pełnego złych mocy. Kult wiecznie zielonego drzewka symbolizował  nieśmiertelność i dobre zdrowie, wspomagał dobrobyt.  Podłaźniczki zdobiono naturalnymi ozdobami jak orzechy, jabłka, słoma  i wieszano pod sufitem izby podczas słowiańskich Szczodrych Godów.

Produkty powiązane

TERMINOWA WYSYŁKA
GWARANCJA JAKOŚCI
MOŻLIWOŚĆ ZWROTU