Nowy produkt
Choinka- Pierwsze choinki pojawiły się w Polsce w XIX wieku. Jakie tradycje i zwyczaje panowały wcześniej - przeczytacie niżej!
Zawieszka wykonana jest z polerowanego srebra 925, została głęboko wygrawerowana i ręcznie wypolerowana, a w zagłębieniach przyciemniona naturalną patyną. Średnica ok 25 mm.
Ostatnie egzemplarze!
Data dostępności:
Materiał | Srebro |
Diduch czyli snop zazwyczaj zrobiony z kłosów pszenicy i owsa stawiany był w rogu izby na czas Święta Godowego. Ten wschodniosłowiański element świątecznego wystroju domu zyskał miano poprzednika choinki. Zgodnie z tradycją należało go ustawić kłosem w górę w pomieszczeniu, gdzie odbywała się wieczerza. Diduch zapewniał dobrobyt w przyszłym roku, a także był talizmanem chroniącym dom. Diduch pierwotnie znaczy tyle co 'dziad' – ustawiano go blisko po to by zmarli przodkowie mogli ucztować wraz z rodziną.
Podłaźniczka to przyozdobiony czubek jodły, świerka lub sosnowa gałązka, który wieszało się pod sufitem. Drzewko lub zieloną gałązkę przynoszono z lasu, innego świata pełnego złych mocy. Kult wiecznie zielonego drzewka symbolizował nieśmiertelność i dobre zdrowie, wspomagał dobrobyt. Podłaźniczki zdobiono naturalnymi ozdobami jak orzechy, jabłka, słoma i wieszano pod sufitem izby podczas słowiańskich Szczodrych Godów.